Ogólnopolski Rejestr Problemów Kardiologicznych u Płodów stworzony w roku 2004 pozwolił nam na zarysowanie ram organizacyjnych kardiologii prenatalnej w Polsce. Powstało kilka ośrodków referencyjnych w których pracują eksperci współpracujący z ośrodkami kardiologii dziecięcej i kardiochirurgii. Wiemy które gabinety położników - wykonują profesjonalne podstawowe badania serca płodów. Wiemy jak prowadzić zasady certyfikowania lekarzy. Wiemy jak ogromny postęp w opiece perinatalnej dokonał się w ciągu minionych 15 lat w Polsce. Kazuistyczne pierwsze przypadki wprowadzane do ORPKP na początku naszej działalności odchodzą do historii. Aktualnie nasze dane pokazują iż prenatalna diagnostyka kardiologiczna w kraju nad Wisłą ma się znacznie lepiej niż w wielu krajach europejskich.
Od 2018r. www.orpkp.pl pod egidą Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej ma szanse dalej te tendencje utrwalać i rozwijać.
Dzięki Państwa pracy i współpracy z orpkp możemy zapraszać do naszych ośrodków kolegów z sąsiednich krajów, możemy pokazywać naszej młodzieży lekarskiej zdobyte doświadczenie i wirtualną video-tekę, aby nasi następcy byli lepsi od nas i szybciej zdobywali wiedzę i doświadczenie.
Oby za następne 10-15 lat w każdym ośrodku położniczym pracował min 1 ekspert z zakresu kardiologii prenatalnej.
Tych z Państwa którzy mają jeszcze w sobie młodzieńczy zapał i umiejętności pisania, analizowania danych, zapraszam do publikowania na łamach Prenatal Cardiology. Pokażmy światu, że w kraju Kopernika i Skłodowskiej-Curie, mamy wiele talentów nawet w tak trudnej dziedzinie medycy jaką jest kardiologia prenatalna.
W imieniu Zarządu PTKP Prof. dr hab.med. Maria Respondek-Liberska
Redaktor Naczelny Prenatal Cardiology
W Ogólnopolskim Rejestrze Problemów Kardiologicznych u Płodów od 2018 przyjęto następujące definicje ośrodków:
Poziom "A" - Ośrodek który wykrywa i wprowadza do bazy minimum 10 CHD rocznie potwierdzonych w ośrodku C;
Poziom "C" - Ośrodek, który wprowadza do bazdy danych minimum 100 CHD rocznie;
Zalecamy, aby płody kwalifikowane do terapii wewnątrzmacicznej (farmakologicznej lub zabiegowej, z wadami serca lub bez były konsultowane przed wprowadzeniem terapii w ośrodkach typu C).
Płody po terapii wewnatrzmacznej powinny mieć ocenę stanu kardiologciznego również po zabiegu celem oceny skuteczności prowadzonej terapii.
Prof. Maria Respondek-Liberska
Przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej,
kierownik Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej
Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w latach 1994-2016
Dr Zdzisław Tobota
Koordynator i Administrator bazy danych
5 stycznia, w Łodzi odbyło się zebranie członków założycieli Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej, na którym przyjęto statut Towarzystwa oraz wybrano pierwsze władze na okres 3 letniej kadencji oraz złożono stosowne dokumenty w biurze prawnym. Towarzystwo nasze od stycznia 2018 roku obejmuje nadzór merytoryczny nad Ogólnopolskim Rejestrem Problemów Kardiologicznych Płodów www.orpkp.pl. Rejestr ten założony w 2004 roku był przedmiotem wielu analiz i publikacji, ale zarówno wyniki tych analiz jak i zaproponowany przez łódzki ośrodek kardiologii prenatalnej, współczesny podział wad serca, nie został zaakceptowany przez polskich kardiologów dziecięcych. Dlatego od 2018r. postanawiamy iż nadal będziemy pracować i prowadzić edukację wg przyjętych przez nas zasad w ramach Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej. Natomiast Sekcja Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego (założyciel sekcji prof. M. Respondek-Liberska, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii w latach 2012 - 2016, aktualna przewodnicząca Sekcji dr hab. A. Włoch), będzie rozwijała z pewnością dalej polską kardiologię prenatalną wg własnych zasad.
Ramy i forum Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej są otwarte dla każdego kto zaakceptuje nasz statut, zgłosi do nas akces potwierdzony wypełnioną ankietą i wpłatą członkowską w danym roku kalendarzowym.
Ankieta dla nowych członków oraz ankieta akredytacyjna dla Państwa gabinetów znajdują się w odpowiednich zakładkach.
Zapraszamy do współpracy, integracji naszego środowiska, zachęcamy zwłaszcza położników zainteresowanych kardiologią prenatalną do dalszego kształcenia i rozwijania zawodowego. Będziemy Państwu
pomagali, aby w przyszłości w każdym oddziale położniczym działał profesjonalny echokardiografista prenatalny pomagający kolegom położnikom w bezpiecznym prowadzeniu ciąż i porodów. Państwa działalność zapisana i udokumentowana w postaci Państwa rekordów w orpkp.pl będzie Waszym głównym świadectwem nabytych umiejętności w wykonywaniu badań i ich interpretacji.
Prof. M. Respondek-Liberska
Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej