Kod ośrodka:

Login:

Hasło:
Nie pamiętam hasła - kliknij tu


Jeśli jesteś nowym użytkownikiem

Ogólnopolski Rejestr Problemów Kardiologicznych u Płodów stworzony w roku 2004 pozwolił nam na zarysowanie ram organizacyjnych kardiologii prenatalnej w Polsce. Powstało kilka ośrodków referencyjnych w których pracują eksperci współpracujący z ośrodkami kardiologii dziecięcej i kardiochirurgii. Wiemy które gabinety położników - wykonują profesjonalne podstawowe badania serca płodów. Wiemy jak prowadzić zasady certyfikowania lekarzy. Wiemy jak ogromny postęp w opiece perinatalnej dokonał się w ciągu minionych 15 lat w Polsce. Kazuistyczne pierwsze przypadki wprowadzane do ORPKP na początku naszej działalności odchodzą do historii. Aktualnie nasze dane pokazują iż prenatalna diagnostyka kardiologiczna w kraju nad Wisłą ma się znacznie lepiej niż w wielu krajach europejskich.

Od 2018r. www.orpkp.pl pod egidą Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej ma szanse dalej te tendencje utrwalać i rozwijać.

Dzięki Państwa pracy i współpracy z orpkp możemy zapraszać do naszych ośrodków kolegów z sąsiednich krajów, możemy pokazywać naszej młodzieży lekarskiej zdobyte doświadczenie i wirtualną video-tekę, aby nasi następcy byli lepsi od nas i szybciej zdobywali wiedzę i doświadczenie.

Oby za następne 10-15 lat w każdym ośrodku położniczym pracował min 1 ekspert z zakresu kardiologii prenatalnej.

Tych z Państwa którzy mają jeszcze w sobie młodzieńczy zapał i umiejętności pisania, analizowania danych, zapraszam do publikowania na łamach Prenatal Cardiology. Pokażmy światu, że w kraju Kopernika i Skłodowskiej-Curie, mamy wiele talentów nawet w tak trudnej dziedzinie medycy jaką jest kardiologia prenatalna.

W imieniu Zarządu PTKP
Prof. dr hab.med. Maria Respondek-Liberska
Redaktor Naczelny Prenatal Cardiology


W Ogólnopolskim Rejestrze Problemów Kardiologicznych u Płodów od 2018 przyjęto następujące definicje ośrodków:

  • Poziom "A" - Ośrodek który wykrywa i wprowadza do bazy minimum 10 CHD rocznie potwierdzonych w ośrodku C;
  • Poziom "C" - Ośrodek, który wprowadza do bazdy danych minimum 100 CHD rocznie;

Zalecamy, aby płody kwalifikowane do terapii wewnątrzmacicznej (farmakologicznej lub zabiegowej, z wadami serca lub bez były konsultowane przed wprowadzeniem terapii w ośrodkach typu C). Płody po terapii wewnatrzmacznej powinny mieć ocenę stanu kardiologciznego również po zabiegu celem oceny skuteczności prowadzonej terapii.

Prof. Maria Respondek-Liberska
Przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiologii Prenatalnej,
kierownik Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej
Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w latach 1994-2016
Dr Zdzisław Tobota
Koordynator i Administrator bazy danych

« powrót | ^ do góry

© 2003 - 2023 Ogólnopolski Rejestr Patologii Kardiologicznych u płodów
projekt i realizacja Magnum 2